Vplyv vody na interiér domácnosti

Autor: LIGHTPARK s.r.o. | 23.8.2016 o 10:30 | Karma článku: 1,49 | Prečítané:  475x

Voda v interiéri sa nachádza v mnohých podobách. V blogu nájdete tipy ako ošetrovať nábytok a zachovať mu dlhšiu životnosť a tiež ako sa zbaviť prebytočnej vlhkosti v domácnosti.

Vlhkosť

Jedna z foriem vody v interiéri, ktorú viditeľne nevnímame je vlhkosť.  Vodná para je forma vody,  jej množstvo a pomer ku vzduchu v interiéri tvorí vlhkosť. V mnohých prípadoch na tento parameter interiéru zabúdame. Vlhkosti sa ale prispôsobuje všetko aj mi sami. Ideálna vlhkosť v interiéri je 45% až 55% . Ak si priestor vykúrime a vlhkosť klesne pod 35% škodíme nie len sebe ale aj všetkým dreveným súčastiam interiéru. Nízka vlhkosť spôsobuje vysušenie očí a slizníc – neskôr dráždivé reakcie až zahlienenie, bolesti hlavy a hrdla. Málo kto sleduje akú vlhkosť v byte má a ako sa mu vlhkosť počas roka mení. Pre drevené súčasti interiéru to môže znamenať znehodnotenie. Drevo, jeho tvarové a rozmerové zmeny, indikuje zmenu prostredia a pokiaľ zbadáte nežiadané zmeny na nábytku treba sa začať zaoberať aj týmto parametrom v interiéru.  Rastlé  drevo je jediný materiál v interiéri, ktorý sám a nezávisle od vôle užívateľa indikuje zmeny klímy a tým  vhodnosť prostredia pre život. A nielen indikuje aj ale upravuje. Ak je veľa odoberá ak je málo, dodáva vlhkosť do ovzdušia.

Bežný spotrebiteľ však vlhkosť v byte nekontroluje . Preto pri návrhu dreveného nábytku sa daným zmenám snažíme predísť konštrukciou. Pokiaľ chcete masívny nábytok treba počítať, že jeho konštrukcia bude častejšie rámová s dištančnými rezervami aby sa jednotlivé časti mohli navzájom meniť. Takisto aj povrchová úprava musí počítať s budúcimi zmenami.

Laminátové podlahy s vodovzdornými vlastnosťami

Voda je organický živel, potrebný na prežitie celého ľudstva. Všetci ju máme radi napríklad v podobe voňavého kúpeľa, no nie vždy je žiadaným elementom v domácnosti, napríklad ak ide o háklivé podlahové povrchy…

Veľmi peknou a módnou kombináciou je, keď sú podlahy rozprestreté po celom obytnom priestore, od obývačky až po kúpeľňové a kuchynské časti, ktoré bývajú zvyčajne vlhšie. No však nie všetky povrchy sú pripravené na vodu, ktorá sa vyliala z džbánu, poprípade vodu, ktorú kvetinka už nestihla nasať v niektorých veselých prípadoch to môže byť aj dávka špagiet.

Pre takéto priestori sú ideálne laminátové podlahy s vlastnosťami aqua.

Laminátové podlahy EGGER aqua+ sú z dôvodu svojej zníženej savosti výrazne odolnejšie voči účinkom vody a dávajú tak nové možnosti použitia.

Tieto podlahy sú 5 násobne odolnejšie voči vlhkosti, než klasické laminátové podlahy. Čiže napríklad aj vasa kúpelňa sa môže premeniť na wellness s podlahami s krásnym dreveným dizajnom.

Nesavý povrch laminátových podláh je výhodou pre každého, kto preferuje mimoriadne čisté povrchy. Podlaha odpudzuje nečistoty a ľahko sa čistí, čo je obzvlášť vhodné pre alergikov.

Spája v sebe odolnosť a hygienu s pohodou a útulnosťou. Je to cenovo prístupná alternatíva k dlažbe aj vo vlhkých a nebytových priestoroch, ktorá sa ľahko ošetruje.

Údržba

Povrchy interiéru sa môžu pri interakcii s vodou znehodnotiť. Všetci by sme teda mali vedieť ako sa starať o jednotlivé súčasti interiéru.

Pri drevenom nábytku sú dve základné povrchové úpravy. Buď je drevo prelakované a zakonzervované lakom, alebo prírodnejšou formou povrchovej úpravy vo forme olejov a voskov. Obidva povrchy majú svoje pre a proti. Tu je obrázok od nášho dodávateľa, ktorý ukazuje  povrchy pri skúškach odolnosti od firmy Adler.

Lak netreba udržovať, no však pri jeho mechanickom poškodení je ťažko opraviteľný.

Povrch s olejovou ochranou sa dá vždy prebrúsiť a opraviť, no jeho povrch je menej odolný.

O spôsobe údržby Vám radi povieme na štúdiu alebo si počkajte na špeciálny článok venovaný práve údržbe J

Voda dekor

Môžeme sa ale aj nechať uniesť a ísť na vodu iba ako na inšpiráciu: jemné vlnky, pokojná hladina, azúrová farebnosť vody alebo vyslovene námornícka tematika. Napríklad stolík inšpirovaný riekou sa hodí presne na túto tému. Brehy z čerešňového dreva obmýva nepravidelné koryto azúrovej rieky.

Prípadne sa dá využiť veľkoplošný materiál pripomínajúci  zvlnenú hladinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?