Vplyv vody na interiér domácnosti

Autor: LIGHTPARK s.r.o. | 23.8.2016 o 10:30 | Karma článku: 1,49 | Prečítané:  466x

Voda v interiéri sa nachádza v mnohých podobách. V blogu nájdete tipy ako ošetrovať nábytok a zachovať mu dlhšiu životnosť a tiež ako sa zbaviť prebytočnej vlhkosti v domácnosti.

Vlhkosť

Jedna z foriem vody v interiéri, ktorú viditeľne nevnímame je vlhkosť.  Vodná para je forma vody,  jej množstvo a pomer ku vzduchu v interiéri tvorí vlhkosť. V mnohých prípadoch na tento parameter interiéru zabúdame. Vlhkosti sa ale prispôsobuje všetko aj mi sami. Ideálna vlhkosť v interiéri je 45% až 55% . Ak si priestor vykúrime a vlhkosť klesne pod 35% škodíme nie len sebe ale aj všetkým dreveným súčastiam interiéru. Nízka vlhkosť spôsobuje vysušenie očí a slizníc – neskôr dráždivé reakcie až zahlienenie, bolesti hlavy a hrdla. Málo kto sleduje akú vlhkosť v byte má a ako sa mu vlhkosť počas roka mení. Pre drevené súčasti interiéru to môže znamenať znehodnotenie. Drevo, jeho tvarové a rozmerové zmeny, indikuje zmenu prostredia a pokiaľ zbadáte nežiadané zmeny na nábytku treba sa začať zaoberať aj týmto parametrom v interiéru.  Rastlé  drevo je jediný materiál v interiéri, ktorý sám a nezávisle od vôle užívateľa indikuje zmeny klímy a tým  vhodnosť prostredia pre život. A nielen indikuje aj ale upravuje. Ak je veľa odoberá ak je málo, dodáva vlhkosť do ovzdušia.

Bežný spotrebiteľ však vlhkosť v byte nekontroluje . Preto pri návrhu dreveného nábytku sa daným zmenám snažíme predísť konštrukciou. Pokiaľ chcete masívny nábytok treba počítať, že jeho konštrukcia bude častejšie rámová s dištančnými rezervami aby sa jednotlivé časti mohli navzájom meniť. Takisto aj povrchová úprava musí počítať s budúcimi zmenami.

Laminátové podlahy s vodovzdornými vlastnosťami

Voda je organický živel, potrebný na prežitie celého ľudstva. Všetci ju máme radi napríklad v podobe voňavého kúpeľa, no nie vždy je žiadaným elementom v domácnosti, napríklad ak ide o háklivé podlahové povrchy…

Veľmi peknou a módnou kombináciou je, keď sú podlahy rozprestreté po celom obytnom priestore, od obývačky až po kúpeľňové a kuchynské časti, ktoré bývajú zvyčajne vlhšie. No však nie všetky povrchy sú pripravené na vodu, ktorá sa vyliala z džbánu, poprípade vodu, ktorú kvetinka už nestihla nasať v niektorých veselých prípadoch to môže byť aj dávka špagiet.

Pre takéto priestori sú ideálne laminátové podlahy s vlastnosťami aqua.

Laminátové podlahy EGGER aqua+ sú z dôvodu svojej zníženej savosti výrazne odolnejšie voči účinkom vody a dávajú tak nové možnosti použitia.

Tieto podlahy sú 5 násobne odolnejšie voči vlhkosti, než klasické laminátové podlahy. Čiže napríklad aj vasa kúpelňa sa môže premeniť na wellness s podlahami s krásnym dreveným dizajnom.

Nesavý povrch laminátových podláh je výhodou pre každého, kto preferuje mimoriadne čisté povrchy. Podlaha odpudzuje nečistoty a ľahko sa čistí, čo je obzvlášť vhodné pre alergikov.

Spája v sebe odolnosť a hygienu s pohodou a útulnosťou. Je to cenovo prístupná alternatíva k dlažbe aj vo vlhkých a nebytových priestoroch, ktorá sa ľahko ošetruje.

Údržba

Povrchy interiéru sa môžu pri interakcii s vodou znehodnotiť. Všetci by sme teda mali vedieť ako sa starať o jednotlivé súčasti interiéru.

Pri drevenom nábytku sú dve základné povrchové úpravy. Buď je drevo prelakované a zakonzervované lakom, alebo prírodnejšou formou povrchovej úpravy vo forme olejov a voskov. Obidva povrchy majú svoje pre a proti. Tu je obrázok od nášho dodávateľa, ktorý ukazuje  povrchy pri skúškach odolnosti od firmy Adler.

Lak netreba udržovať, no však pri jeho mechanickom poškodení je ťažko opraviteľný.

Povrch s olejovou ochranou sa dá vždy prebrúsiť a opraviť, no jeho povrch je menej odolný.

O spôsobe údržby Vám radi povieme na štúdiu alebo si počkajte na špeciálny článok venovaný práve údržbe J

Voda dekor

Môžeme sa ale aj nechať uniesť a ísť na vodu iba ako na inšpiráciu: jemné vlnky, pokojná hladina, azúrová farebnosť vody alebo vyslovene námornícka tematika. Napríklad stolík inšpirovaný riekou sa hodí presne na túto tému. Brehy z čerešňového dreva obmýva nepravidelné koryto azúrovej rieky.

Prípadne sa dá využiť veľkoplošný materiál pripomínajúci  zvlnenú hladinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?